Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

اطلاعات کاربردی درباره گواهینامه رانندگی در آلمان

اطلاعات کاربردی درباره گواهینامه رانندگی در آلمان

از تجربیات شخصی سهند بهنام کارآفرین ایرانی در آلمان

گواهینامه ی آلمان (Führerschein) یکی از معتبرترین گواهینامه های دنیا به حساب می آید. گرفتن گواهینامه در آلمان با هزینه ی بالایی همراه است و شناخت اولیه در مورد امور گواهینامه تا حدودی می تواند این مخارج را کاهش دهد.

در آلمان 17 نوع گواهینامه برای رانندگی وسایل نقلیه ی موتوری متفاوت وجود دارد که تمرکز ما در اینجا بر روی گواهی نامه رانندگی خودرو ی سواری (Klasse B) می باشد ولی به دلیل سوالات زیاد در مورد گواهینامه پایه یک (خودرو های موتوری سنگین)، در قسمت انتهایی این متن یک توضیح مختصری هم در این مورد داده شده است. افراد بالای 18 سال مجاز به دریافت گواهینامه هستند و افراد 17 سال، فقط در صورت داشتن همراه هنگام رانندگی، می توانند گواهینامه دریافت کنند.

1. تعویض گواهینامه ی کشور دیگر(Umschreibung der Fahrerlaubnis)

شما با گواهینامه بین الملل مجاز هستید حداکثر تا 6 ماه بعد از اولین ورود خود به آلمان با این گواهینامه رانندگی کنید و اگر قصد دارید در آلمان اقامت کنید باید نسبت به دریافت گواهینامه آلمان اقدام فرمائید. افرادی که گواهینامه ی کشورهای دیگر را دارند راه هموارتری پیش روی آنها قرار دارد و می توانند برای تعویض گواهینامه خود اقدام کنند.

بسته به اینکه شما گواهینامه چه کشوری را دارید قوانین تعویض متفاوت است. دارنندگان گواهینامه ی اروپایی محدودیت شش ماهه را ندارند و میتوانند با گواهینامه ی خود در آلمان رانندگی کنند. در صورتی که شما گواهینامه ی ایران و یا سایر کشور های فارسی زبان را داشته باشید، در صورت تعویض گواهینامه نیاز این وجود دارد که شما امتحان آیین نامه و عملی را مجددا در آلمان انجام دهید. تنها مزیت تعویض گواهینامه در این است که شما دیگر مجبور به شرکت در دوره های آموزش اجباری تعیین شده نیستید و بعد از دریافت گواهینامه محدودیتهای مربوط به زمان آزمایشی (Probezeit) را ندارید.

در آلمان شما فقط از طریق آموزشگاههای رانندگی می توانید نسبت به گرفتن و یا تعویض گواهینامه اقدام نمائید. برای تعویض گواهینامه شما باید در ابتدا نسبت به ترجمه ی رسمی گواهینامه و تایید آن توسط یکی از موسسه های مجاز (مانند: ADAC) اقدام کنید.

قبل از ثبت نام در آموزشگا ههای رانندگی شما باید در دوره های کمک های اولیه (Erste Hilfe Kurs) نیز شرکت کرده و همچنین معاینه چشم (Sehtest) انجام دهید. معمولا معاینه چشم و آموزش کمک های اولیه در قالب یک پکت با هم ارائه می شوند و هزینه ی آن بین 25 تا 45 یورو می باشد. بعدا از یک دوره تقریبا 8-9 ساعته به شما رسید شرکت در این دوره تعلق می گیرد.

بعد از شرکت در دوره کمکهای اولیه و با در دست داشتن ترجمه رسمی گواهینامه ، کارت معاینه ی چشم و یک عدد عکس (4.5*3.5) می توانید شما به آموزشگاه رانندگی مورد نظر خود مراجعه نمائید. آموزشگاه در ابتدا مدارک شما را برای تایید به اداره راهنمایی رانندگی (Straßenverkehrsamt) می فرستد و روند تایید آن می تواند بین 2 تا 4 هفته طول بکشد.

حتما قبل انتخاب آموزشگاه قیمت ها را از چند آموزشگاه سوال کنید. با وجود اینکه شما قبلا رانندگی کرده اید باز هم نیاز این وجود دارد که شما چند جلسه در آلمان هم رانندگی نمایید.

توجه داشته باشید که در صورت دریافت گواهینامه جدید شما موظف به تحویل گواهینامه قدیمی خود می باشید.

2. گرفتن گواهینامه برای اولین بار

در صورتی که شما برای اولین بار بخواهید گواهینامه بگیرد، شما موظف به شرکت در دوره های آموزش آیین نامه و کلاسهای عملی زیر می باشید:

آموزش اولیه (10 تا 25 ساعت رانندگی در شهر)
حداقل سه ساعت رانندگی در شب
حداقل چهار ساعت رانندگی در اتوبان
حداقل پنج ساعت رانندگی در جاده های فرعی
برای ثبت نام نیز شما نیاز به ادائه تاییدیه ی شرکت در دوره کمکهای اولیه، کارت معاینه ی چشم و یک عدد عکس (4.5*3.5) دارید. بعد از دریافت گواهینامه نیز به مدت دو سال در زمان آزمایشی (Probezeit) هستید و بعد از آن به صورت خودکار گواهینامه ی شما دائمی می شود.

3. هزینه ها

همانطور که در بالا قید شد، هزینه گرفتن گواهینامه در آلمان بسیار بالا می باشد و بسته به رانندگی و شرایط خود شما می تواند بین 600 یورو تا 5000 یورو و شاید بیشتر برای شما هزینه بردارد.

ولی به صورت کلی اگر رانندگیتان بد نیست و برای بار اول امتحان را قبول شوید، در صورت تعویض گواهینامه حدود 700 یورو و در صورت دریافت گواهینامه برای بار اول حدود 1200 تا 1400 یورو باید برای گرفتن گواهینامه هزینه نمائید. در صورت عدم موفقیت در بار اول باید هزینه های اضافی زیردر نظر گرفته شوند:

امتحان آیین نامه مجدد تقریبا 21 یورو
امتحان عملی مجدد تقریبا 220 یورو (با احتساب دوساعت آموزش مجدد برای آمادگی پزشکی 50 تا 100 یورو
هزینه معاینه چشم 30 تا 40 یورو ( به مراتب پیچیده تر از معاینه چشم عادی می باشد)
هزینه ی دوره ی کمکهای اولیه 50 تا 80 یورو (هزینه بالای این مورد نسبت به گواهینامه معمولی به دلیل گسترده تر بودن آن می باشد)
هزینه عکس پاسپورتی 3 تا 15 یورو
هر 45 دقیقه آموزش رانندگی تقریبا ۴۵ یورو
هزینه امتحان آیین نامه حدودا 60 یورو
هزینه امتحان عملی تقریبا 140 یورو
هزینه دریافت گواهینامه پایه یک بر اساس مهارت شما از 1500 یورو به بالا می باشد (به صورت متوسط 2000 یورو).

4. امتحان آیین نامه (Theorieprüfung)

برای امتحان آیین نامه می توانید کتاب آیین نامه و یا مجموعه سوالات قدیمی را تهیه فرمائید. توصیه ما به شما تهیه مجموعه سوالات قدیمی می باشد، زیرا شما را بهتر با سبک امتحان آشنا میکند. در مجموع این امتحان از 30 سوال چند گزینه ای تشکیل شده است و هر سوال می تواند چند جواب صحیح داشته باشد. نمره هر سوال در کنار آن نوشته شده و شما مجاز هستید حداکثر 10 نمره اشتباه داشته باشید (در میان جواب های اشتباه شما فقط یک سوال می تواند 5 نمره ای باشد، زیرا سوالات 5 نمره ای جزء سوالات خیلی مهم تلقی می شوند). در صورتی که چند گزینه در سوال صحیح باشد، باید برای دریافت نمره آن سوال شما همه ی موارد را علامت زده باشید، در غیر اینصورت هیچ نمره ای به شما تعلق نمیگیرد. در صورت قبول نشدن در امتحان شما بعد از 14 روز مجاز به تکرار آن می باشید.

شما میتوانید امتحان آیین نامه را با زبانهای دیگر از جمله انگلیسی و فرانسه بنویسید ولی متاسفانه زبان فارسی جزء زبانهای قابل انتخاب نمی باشد. در این سایت شما می توانید به صورت آزمایشی، آنلاین و رایگان خود را برای آزمون آماده نمایید:
http://test.iführerscheintest.de/test.aspx

5. امتحان عملی

شما بعد از اینکه امتحان آیین نامه را با موفقیت پشت سر گذاشتید مجاز به شرکت در این امتحان می شوید. امتحان عملی در آلمان بین 45 تا 60 دقیقه طول می کشد. شما با ماشینی که رانندگی را با آن یاد گرفته اید، امتحان میدهید و مربی شما در هنگام امتحان حضور دارد ولی مجاز به دخالت در رانندگی شما نمی باشد و اگر شما خطایی انجام دهید باید مربی عکس العمل نشان دهد و در این صورت شما متاسفانه امتحان را قبول نمی شوید. کسی که امتحان می گیرد در صندلی عقب پشت مربی مینشیند و به دقت همه چیز را تحت نظر دارد. در امتحان از شما خواسته می شود که پارک دوبل کنید، خیابان را دور بزنید و در اتوبان و شهر رانندگی کنید. شما باید در هر مرحله از رانندگی با حداکثر سرعت مجاز رانندگی کنید تا ناظر متوجه شود که شما محدودیت سرعت ها را میدانید. در هر جا هم که حق تقدم با جهت دیگر است باید سر خود را به آن طرف برگردانید، تا ناظر متوجه شود شما آن خیابان را دیدید. نکته کور در آینه و تابلو های ایست هم نکاته مهمی هستند که باید توجه شوند.

6. محل دریافت گواهینامه جدید

بعد از اینکه شما امتحان عملی را با موفقیت گذراندید، از ناظر امتحان خود یک رسید قبولی دریافت می کنید. شما می توانید در همان روز با در دست داشتن این رسید، کارت شناسایی یا پاسپورت و گواهی نامه قدیمی (در صورت تعویض گواهینامه) به اداره ی راهنمایی رانندگی (Straßenverkehrsamt) شهر خود مراجعه کرده و گواهینامه ی خود را دریافت نمایید.

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 224
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149271

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی