Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

کار در آلمان

کار در آلمان

چرا بازار کار آلمان قدرت جذب نیروهای کاری جوان را دارد؟

آلمان بزرگترین اقتصاد اروپا است و در جایگاه چهارم تولید ناخالص داخلی (نرخ تبدیل ارز) وجایگاه پنجم تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) در جهان قرار دارد. آلمان از بنیانگذاران اتحادیه اروپا و حوزه یورو است. شرکت‌های آلمانی، اکثرا شرکت‌هایی با اندازه کوچک و متوسط هستند که عمدتاً بصورت خانوادگی اداره می‌شوند. همچنین در میان ۵۰۰ ابر شرکت بزرگ دنیا از لحاظ درآمد، دفتر مرکزی ۵۳ شرکت در آلمان قرار دارد که از میان آن‌ها می‌توان از فولکس‌واگن، آلیانتس، دایملر، بی‌ام‌ و، زیمنس، BASF،و بایر نام برد. آلمان همچنین میزبان بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های دنیاست و دو سوم نمایشگاه‌های معتبر دنیا در این کشور برگزار می‌شوند. بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های سالانه و کنگره‌های اقتصادی در این کشور در شهرهایی همانند هانوفر، مونیخ، فرانکفورت و برلین برگزار می‌شوند.

همچنین باید دانست که آلمان ثروتمندترین کشور اروپایی‌ست. اما جمعیت پا به سن در آلمان روز به روز در حال افزایش است و کمبود نیروهای متخصص جوان بیش از پیش در آلمان حس میشود. از این رو, دولت آلمان بازار کار این کشور را به نیروهای داخلی و یا اروپایی محدود نکرده است و مشتاق حضور نیروهای کاری متخصص غیر اروپایی نیز میباشد.

شرایط لازم برای ورود به بازار کار در آلمان برای یک غیر اروپایی چیست؟

۱. مدرک تحصیلی و پیشینه ی کاری مرتبط و قابل قبول
اجازه کار افراد خارجی توسط اداره ی کار آلمان صادر می شود و در نتیجه اداره اتباع خارجه آلمان براساس اجازه کار, اجازه دریافت ویزای کاری و ورود به آلمان را برای اتباع خارجی صادر می کند. یک استثنای بزرگ برای دریافت آسان ویزای کاری وجود دارد و آن هم مشاغلی هستند که طبق نظر اداره ی کار آلمان تعداد قابل قبولی از اتباع آلمان برای آن مشاغل وجود ندارند. دریافت ویزای کاری برای مشاغلی آسان است که کشور آلمان در آن مشاغل نیروی کاری کمی دارد و برای پر کردن آن مشاغل توسط متخصصین داخل آلمان و اتحادیه اروپا به دشواری بر می خورد. کسانی که تخصصی دارند که افراد صاحب آن تخصص در آلمان کم هستند بدون هیچ مانعی اجازه ورود به بازار کار آلمان را خواهند داشت.

در اکثر کشورها بازار کار برای شهروندان آن کشور انحصاری است. برای افراد خارجی موانع بسیاری برای ورود به بازار کار وجود خواهد داشت؛ حتی اگر در آن کشور تحصیل کرده باشند. اما درب بازار کار المان به روی غیر اروپایی ها باز است, به شرطی که بازار کار کشور آلمان نیاز به تخصص شما داشته باشد و همینطور این که شما به زبان مورد استفاده در محل کار (آلمانی یا انگلیسی) تسلط داشته باشید.


صاحبان چه مشاغلی اجازه ورود آسان به کشور آلمان را دارند؟

1- نیروهای متخصص در زمینه علم و فن آوری و مهندسی و ریاضیات

این دسته بندی شامل تمام مهندسین و پژوهشگران و پزشکان است. اگر یک متخصص تقاضای مهاجرت کاری داشته باشد بایستی در ابتدا مدارک تحصیلی دانشگاهی قابل قبول و معتبر ارائه دهد. حداقل لیسانس و چندین سال سابقه کاری قابل قبول در زمینه کاری مرتبط با زمینه ی تحصیلی که در آن زمینه نیروی کاری کمی وجود دارد.
به عنوان مثال پزشکان و دندانپزشکان و مهندسین برق و صنایع و مکانیک و علوم طبیعی نظیر بیولوژی افرادی محسوب می شوند که با داشتن مدارج علمی دسترسی تسهیل شده به بازار کار آلمان دارند.

۲- افراد متخصص در زمینه های کارهای فنی و عملی

مشاغلی نظیر تعمیرکاری و نصب آسانسور و اپراتوری قطار و همچنین کسانی که تخصصی در یک زمینه مشخص مثل پرستاری از کودکان و افراد سالمند دارند همه تخصص های مورد نیازالمان هستند. . برای این گروه که زمینه تحصیلی را گذارنده اند و نیروی فنی محسوب می شوند و تجربه ی کاری مرتبط دارند رزومه تحصیلی مهم و ضروری است. بطور مثال افراد دیپلمه ولی دارای سابقه ی کاری فراوان معمولا پذیرفته نمی شوند. این افراد بایستی حتما دوره های حرفه ای مخصوصی را چندین سال بگذرانند. این دوره ها بسته به نیاز بازار کار آلمان تعریف می شوند و هر ساله لیست این گونه مشاغل مورد نیاز آلمان بروز می گردد.

۳- افرادی که خواهان سرمایه گذاری و ایجاد کسب و کار تخصصی در کشور آلمان هستند

لازمه ی سرمایه گذاری دراز مدت موفق در هرکسب و کاری داشتن یک برنامه کاری منسجم و مدون است که اثبات کننده ی تداوم و موفقیت در سیستم اقتصادی و مالی آلمان و در راستای شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد آلمان باشد. شکوفایی هرچه بیشتر اقتصاد آلمان از طریق مالیات و گردش پول و داد و ستد مطمئن میسر می شود. برای سرمایه گذاری در آلمان اول ازهمه نیاز به یک برنامه ی کاری دقیق و قوی میباشد. که نشانگر این باشد که سرمایه گذاری باعث ایجاد موقعیت های کاری جدید در آلمان خواهد شد.

به چه زبان هایی برای مهاجرت کاری به آلمان نیازمندیم؟

شرط تسلط به زبان در هر سه دسته بندی از مهاجرت کاری به آلمان بایستی حتما رعایت گردد؛ البته زبان مورد نظر بیشترین بستگی را به این موضوع دارد که در محل کار بیشتر چه زبانی استفاده می شود؟
اگر در آن شغل نیاز بیشتری به زبان انگلیسی باشد مصاحبه های کاری نیز به زبان انگلیسی خواهد بود. به عنوان مثال در شرکت هایی که زبان انگلیسی مورد نیاز باشد ممکن است که مدرک زبان از متقاضی کار خواسته شود. یک مثال : IT یا همان فناوری اطلاعات است. برنامه نویس متقاضی کار بایستی به زبان برنامه نویسی کامپیوتر که همان زبان انگلیسی است تسلط بسیار زیادی داشته باشد. در این بخش بیشترین موقعیت های کاری برای افراد خارجی وجود دارد و افراد متخصص در حوزه فناوری اطلاعات شانس زیادی برای پیدا کردن کار در این کشور دارند!
برای مشاغلی که سروکار مستقیمی با افراد جامعه آلمان دارد نظیر پزشک بایستی فرد متقاضی به زبان آلمانی تسلط داشته باشد. همچنین برای مشاغل موجود در کارخانجات نظیر نصب و راه اندازی تجهیزات؛ تعمیر و نگه داری تاسیسات تسلط به زبان‌ آلمانی ضروری است.
همچنین در زمینه ی مهاجرت به آلمان بواسطه ی سرمایه گذاری و تجارت و داد وستد؛ فراگیری آلمانی کمک شایانی به فرد متقاضی خواهد کرد. فرد متقاضی در صورت تسلط کافی به این زبان می تواند به خوبی از مقررات تجاری و کاری بهره مند شده و از شانس مطلوبی برای راه اندازی تجارت و کسب و کار موفق بهره مند شود.
در جمع بندی فراگیری زبان آلمانی برای متقاضیان مهاجرت کاری به آلمان توصیه میگردد!

همچنین باید یادآور شد که اداره ی کار آلمان تمهیدات گسترده ای برای هر سه گروه تدارک دیده است به شرطی که مدارک زبان آلمانی در سطح ( A2 دوره ی مقدماتی ۳ ماهه زبان آلمانی) به این اداره ارائه شود.

  • تاریخ: پنجشنبه 21 فروردین 1399 - 14:02
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 767

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 252
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149299

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی