Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

آیا تا به حال از منظری غیر از تولید مثل و لذت، به رابطه جنسی نگاه کرده اید؟

آیا تا به حال از منظری غیر از تولید مثل و لذت، به رابطه جنسی نگاه کرده اید؟

رمز و راز و رابطۀ نزدیک و صمیمانه از خصایص روح و روند رشد فردیت است.

تلاش برای ایجاد ارتباط بین رشد فردیت و روابط زناشویی ارزشمند است. وظیفۀ رشد فردیت برای مردان رویارویی با وجه زنانه و برای زنان رویارویی با وجه مردانۀ خودشان است. درگیری با جنس مخالف درون و آگاهی از پیوند اسرار آمیز با آن، فرصت لازم را برای تجربه و درک قطب های مختلف روح و جهان، زن ومرد، انسان و خدا، خیر و شر، آگاه و ناآگاه و عقلانی و غیر عقلانی فراهم میکند.این وحدت اضداد یکی از الگوها و نمادهای بسیار مهم برای دستیابی به رشد فردیت است.

روند رشد فردیت به طور کلی به صورت فرافکنی تجربه می شود. یونگ بارها بر اهمیت "باز پس گرفتن فرافکنی ها" انگشت گذاشت. وقتی فرافکنی ها باز پس گرفته شوند، آنگاه رویاها، خیال بافی ها و تجسم های خلاق، ابزار واقعی روند رشد فردیت می شوند و از این رو، روبه رو شدن با نماد های زنده ای را که میتوانند به نفع ما کارکنند، ممکن میسازند.

رشد فردیت به نمادهای زنده احتیاج دارد. اما امروزه کجا میتوانیم نمادهای زنده، مفید و کارامدی را پیدا کنیم که به اندازۀ خدایان یونان باستان و کیمیاگری، زنده و موثر باشند؟ درست در این نقطه درک جدیدی از رابطۀ زناشویی می تواند بر ما فاش شود. رابطۀ زناشویی با تولید مثل یکی نیست و معنای آن به حوزۀ روابط بشری و کسب لذت محدود نمی شود. میل جنسی و تمام انواع آن را میتوان تصویری از روند رشد فردیت دانست، تصویری که نمادهای آن چنان زنده و کارآمد هستند که بر فیزیولوژی ما اثر می گذارند. به علاوه این نمادها مایملک قشر ممتاز و تحصیل کرده نیستند؛ بلکه به همه مردم تعلق دارند.

وجه رشد فردیتی میل جنسی بیش از همه خودش را در برخورد مهر آمیز و عاشقانه ی زن و مرد و در وحدت سرور آمیز لحظۀ عشق ورزی نشان می دهد. این تجربۀ عمیقا تاثیرگذار بشری را نمی توان صرفا مقاربت بیولوژیکی دانست. این رویداد قدرتمند را که طی آن زن و مرد به لحاظ جسمی و روانی یکی می شوند، باید نماد زنده ای از وحدت اسرارآمیز که هدف رشد فردیت است، دانست. وحدت جنسی یعنی پیوند خوردن همۀ اضداد و ناسازگاری های درون ما با یکدیگر و رفع شکاف بین آنها. زن و مرد تا حدودی یکدیگر را کامل میکنند و تا حدودی اصلا با هم هماهنگ نیستند. در ضمنِ عمل عشق ورزی، دوگانگی ها و پراگندگی های موجود مغلوب می شوند. به علاوه عمل عشق ورزی چیزی بیشتر از تجلی رابطۀ شخصی مرد معینی با زن معینی است. این عمل نماد چیزی است که فراتر از رابطۀ شخصی می رود. عشق ورزی در واقع ظهور مکرر تصاویر شهوانی در توصیف تجارب مذهبی را توضیح میدهد. ( زن و مرد را خداوند برای آرامش یکدیگر آفریده است. این تجربۀ کسانی است که مسیر رستگاری در زندگیشان موج می زند و عمیقا آن را درک کرده اند.)

حیات جنسی، چه در عمل و چه در خیال، از سوی بیشتر مردم پنهان نگه داشته می شود. حتی هنگام روانکاوی هم سال ها طول میکشد تا شخص از خیال بافی های جنسی اش حرف بزند. این تمایل به پنهان کاری از منظر تولید مثل ، لذت یا رابطۀ انسانی به سختی قابل درک است. اما رمز و راز و رابطۀ نزدیک و صمیمانه از خصایص روح و روند رشد فردیت است.

آدولف گوگنبال
کتاب تنها راه پایداری زندگی زناشویی
ترجمه سیمین موحد
انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی

  • تاریخ: چهارشنبه 27 شهریور 1398 - 17:44
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 658

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 178
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149225

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی