Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

عقده مادر چیست؟

عقده مادر چیست؟

عقده مادر بخشی بالقوه فعال در روان همه انسانهاست، که ابتدا با تجربه مادر شخصی هرفرد و سپس در نتیجه تماسهای قابل ملاحظه با سایر زنان و باورهای جمعی شکل میگیرد.عقده مادر بسته به اینکه در دختر یا پسر بروز کند فرمهای متفاوتی خواهد داشت.(فرهنگ یونگ)
هیچکدام از ما در طی فرایند رشد هرگز قادر نخواهیم بود از تاثیر گذاری و نفوذ مادر در روان خود بگریزیم.
یونگ از انواع مختلف عقده مادر در زنان برای ما می گوید: (Jung, CW 9i., par. 167.)

اغراق در جنبه های زنانه یا همان تشدید کلیه غرایز زنانه بویژه غریزه مادری یکی از این موارد است.فرم منفی این مورد را می توان در زنی دید که تنها هدفش مادر شدن و فرزندآوری است.در نظر چنین زنی شوهر در درجه اول و بیش از هر چیز وسیله ای برای تولیدمثل است و زن اورا تنها شیء ای بحساب می آورد که باید مانند بچه ها،سگ ،گربه،لوازم خانه و فرزندان ناتنی از او مراقبت کرد.
در شکل دیگری از همین نوع تاثیر، غریزه زنانه کاملا سرکوب شده یا خشکیده خواهد بود.
در روی دیگر سکه ،عقده مادر در زنان میتواند منجر به بروز افراطی انرژی شور و عشق ( اروس ) شود که این امر اغلب به ارتباط زنایی با پدر (البته اکثرا بصورت خیالی )می انجامد.فرد دارای انرژی اروس اغراق شده اهمیت غیر عادی برای شخصیت دیگران قایل خواهد بود .
حسادت به مادر و تلاش مداوم جهت شکست دادن مادر ترجیع بند همیشگی اعمال چنین دختری می شود.
این سرکوبی ممکن است از طریق دیگری نیز ابراز شود ، که در آن زن با مادر خود همانندسازی می کند.
مادر بصورت ابرزنی (که ناآگاهانه مورد ستایش دختر است)،پیشاپیش آن زندگی را که خود دختر میتوانست داشته باشد ،به تمامی زیسته است.دختر به بی خود بودن هویت خود قانع گشته و حاضر است با از خودگذشتگی به مادر بچسبد،ولی در عین حال ناخود آگاه و ناخواسته تلاش می کند پشت نقاب وفاداری و ایثار کامل بر مادرش مسلط شود.دختر شخصیتی سایه وار دارد،که آشکارا توسط مادر مکیده و خشکانده شده و می کوشد با دادن مستمر خون خود به مادر زندگی اورا تداوم بخشد.
و سرانجام فرم منفی عقده مادر ،که دستمایه داستانها و فیلمهای بسیاری است،ودر آن مقاومت شدید به مادر و هر آنچه نماینده اوست بچشم می خورد.

این مورد،نمونه تمام عیاری از عقده مادر منفی است.شعار این نوع زن این است که ((هر چه می خواهد باشد؛تنها مثل مادر نباشد!...))در این موارد کلیه فرایندهای غریزی با مشکلات غیر مترقبه ای مواجه می شوند؛ تمایلات جنسی درست عمل نمی کنند،فرزندان ناخواسته هستند ،ویا وظایف مادری غیر قابل تحمل بنظر می رسند یا ضروریات و مطالبات زندگی زناشویی با بی صبری و رنجش پاسخ داده می شوند.
این نوع دختر میداند چه نمی خواهد ولی معمولا در انتخاب سرنوشت خود سردرگم است.تمامی غرایز او در مقاومت منفی در برابر مادرش متمرکز شده و در نتیجه در پایه ریزی و بنای زندگی خودش کاربردی ندارند.

همانطور که می دانیم ،تنها در صورتی می توان واقعا بر یک عقده فائق آمد که آن را کاملا و به تمامی زندگی کرد.بعبارت دیگر چنانچه قرار باشد شخصیت رشد یافته و عمیقی بیابیم باید آنچه را که در نتیجه عقده هایمان از آن فاصله می گرفتیم ،به تمامی و با کلیه تفاله ها و پس مانده هایش به سمت خود جذب کرده و بیاشامیم.

ترجمه خانم آویده خطیبیان
منبع : https://goo.gl/oP1ufY

  • تاریخ: چهارشنبه 27 شهریور 1398 - 14:21
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 683

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 222
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149269

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی