Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

جستجوی کمال در قلمرو «جنس‌مخالف»

جستجوی کمال در قلمرو «جنس‌مخالف»

آنیما (در زبان لاتین به معنای روح) جنبه زنانه ناخوداگاه مرد است. آنیموس ( در زبان لاتین به مفهوم ذهن یا معنویت) جنبه مردانه ناخوداگاه زن است.

یونگ اظهار کرد که یک مرد برای این که فردی کامل باشد باید با ویژگی‌های زنانه‌اش، و یک زن برای این که فردی کامل باشد باید با ویژگی‌های مردانه‌اش کنار بیاید.

به این دو مورد توجه کنید؛

یک مرد به‌هنجار در فرهنگ ما، حساس‌تر و شنونده بهتری است ( به عبارتی نیازهای عادی مردی که از سایه مردانه خسته شده را بروز میدهد)

*توضیح تکمیلی: سایه، آن دسته از ویژگی‌ها و تمایلات ماست که از دیگران مخفی میکنیم زیرا فرهنگ و جامعه یا خانواده ما این ویژگی‌ها را ناپسند میدانند

به عنوان مثال در بیشتر جوامع امروزی احساساتی یا عاطفی بودن مردان با اصطلاحات معروفی چون: مرد که گریه نمیکند و..، امری ناپسند شمرده میشود درحالیکه در بسیاری از موقعیت های حساس زندگی، مردان به این عاطفه و احساس سرکوب شده نیازمند میشوند ولی توان بکارگیری انها را ندارند.

 از سوی دیگر زنی بصیرت بیشتری داشته و جسورتر است ( به عبارتی نیازهای عادی زنی که با سایه زنانه اش یکپارچه شده باشد را بروز میدهد)

*توضیح تکمیلی: در این متن، یکپارچگی با سایه زنانه به این معناست که چون از زنان انتظار می‌رود احساساتی و عاطفی و مهربان باشند انها ناچارند خصوصیاتی چون جسارت و حسابگری خود را انکار کنند اما زمانی که بپذیرند که این ویژگی‌های عموما مردانه هم لازمه شخصیت انهاست، با این سایه خود یکپارچه شده و دیگر با آن « غریبه» نیستند.

مثلا زمانی که به یک خانم پیشنهاد رابطه می‌شود برای تصمیم‌گیری درست، علاوه بر احساس و عاطفه نیازمند منطق و حسابگری خواهد بود

▫فقط در صورت پذیرش ویژگی‌های زنانه از جانب مردان و برعکس است که هر دوی آن‌ها -زن و مرد- جنبه غیرهمجنس سایه را یکپارچه ساخته‌اند و رابطه‌ای خوداگاهانه تر با انیما و انیموس را اغاز کرده‌اند.

◾هدف تبدیل شدن به جنس دیگر نیست. بلکه هدف فقط این است که انسان‌ها مدتی ویژگی جنس مخالف را امتحان کنند تا بفهمند استفاده از ان ویژگی‌ها چه حسی دارد. سرانجام در هر فرهنگی مردها باید مرد، و زن‌ها باید زن باشند، ولی انها باید از عدسی‌هایی استفاده کنند که از پشت انها بتوانند واقعیت را وسیع‌تر ببینند.


کتاب: یونگ شناسی کاربردی
قلم: رابین رابرتسون
ترجمه: ساره سرگلزایی
انتشارات: بنیاد فرهنگ زندگی

لینک خرید اینترنتی کتاب

  • تاریخ: جمعه 29 شهریور 1398 - 06:31
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 1414

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 216
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149263

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی