Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

٢٥ کار برای افزايش اعتماد به نفس

٢٥ کار برای افزايش اعتماد به نفس

با خودت تکرار کن:

من اعتماد به نفس کامل دارم و به توانایی های خود ایمان دارم.
روز به روز بر جسم و روح خود تسلط بیشتری دارم.

1. خود را آراسته کنید:

شاید بدیهی به نظر برسد، اما آراستگی می‌تواند تاثیرات چشمگیری روی بالابردن اعتماد به نفس و خودپندارۀ شما داشته باشد. روزهای فراوانی بوده که فقط با انجام همین کار، خُلق خود را کاملاً تغییر داده‌ام.

٢. لباس زیبا بپوشید:

مکمل مورد شماره یک است. اگر لباس زیبا بپوشید، احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. احساس موفقیت می‌کنید و حس می‌کنید که آماده‌اید تا خود را به دنیا عرضه نمایید. زیبا لباس پوشیدن برای هر کس معنی متفاوتی دارد... ضرورتاً بدین معنا نیست که لباسی به ارزش یک میلیون تومان بپوشید یک لباس ساده که زیبا و مناسب باشد نیز همین کار را می‌کند. بسیاری افراد جهان این دو مورد (اول و دوم) را با پوشیدن لباس های برند، پوشش می دهند. اما خیلی لازم نیست و یک انتخاب فردی است.

4. مثبت بیندیشید:

٧ سال پیش، هنگامی که ورزش بدنسازی را شروع کردم، یاد گرفتم چگونه افکار منفی را با افکار مثبت جایگزین کنم. یاد گرفتم چگونه افکارم را تغییر دهم. این کار باعث شد اتفاقات خوبی برایم رخ دهد. با این مهارت کوچک، توانستم تمرین کنم و در عرض یک سال به تناسب اندام برسم. شاید پیش پا افتاده به نظر برسد اما واقعاً جواب می‌دهد. جدی می‌گویم. امتحانش کنید.

٥.افکار منفی را بکُشید: (تغییر فکر منفی به فکر مثبت)

شباهت زیادی به مورد قبل دارد، اما لازم بود که به صورت جداگانه نیز به آن بپردازم. باید از صحبت‌های ذهنیِ خود آگاه باشید. منظور همان افکاری است که راجع به خود دارید و کارهایی که انجام می‌دهید. هنگامی که ورزش می کردم، گاهی اوقات ذهنم می‌گفت: «این خیلی کار سختی هست. دوست ندارم.

می‌خواهم زودتر به خانه بروم و تلویزیون تماشا کنم.» خیلی زود این گفتگوی درونی منفی را شناسایی کردم و با یک تکنیک طلایی توانستم همه چیز را در زندگی‌ام تغییر دهم.

 تکنیک طلایی : تصور می‌کردم که افکار منفی حشره هستند و من به شدت مراقب این حشرات بودم. هنگامی که یکی از آن‌ها را می‌دیدم، لهش می‌کردم (البته به صورت ذهنی ). آن‌ها را بُکُشید. سپس آن‌ها را با افکار مثبت جایگزین نمایید. (بی‌خیال، می‌توانم انجامش دهم! فقط نیم ساعت دیگه مونده. فقط ست دیگه باید تمرین کنم. فقط سه هفته دیگه باید رژیم لاغری بگیرم و ...)

٦.خودت را بشناس :

خودت را بشناس و همۀ جنگ‌ها را پیروز خواهی شد. (سان تزو)

فرماندۀ دانا به هنگام جنگ، دشمن خود را به خوبی می‌شناسد. بدون شناخت از دشمن نمی‌توانید او را شکست دهید. هنگامی که تلاش می‌نمایید تا بر یک خودپندارۀ منفی غلبه نمایید و آن را با اعتماد به خویشتن خویش جایگزین کنید، دشمن شما خود شما هستید. خود را به خوبی بشناسید. به افکار خویش گوش دهید. خاطراتی در مورد خود بنویسید. افکار و آنالیزهایی که از خود می‌کنید را در آن یادداشت نمایید. تحلیل کنید که چرا چنین افکار منفی‌ای دارید.

سپس به چیزهای خوب در مورد خود فکر کنید. کارهایی که خوب انجام می‌دهید. چیزهایی که دوست دارید. دربارۀ محدودیت‌های خویش فکر کنید. آیا آن‌ها محدودیت واقعی هستند یا اینکه تصنعی و ساختۀ خودتان هستند؟ خود را عمیقاً کاوش نمایید، در نهایت خواهید دید که اعتماد به نفس بالایی کسب می‌کنید.

٧.مثبت عمل کنید :

شما باید علاوه بر افکار مثبت، اعمال مثبت نیز داشته باشید. عمل، کلید بالابردن اعتماد به نفس است. فکر مثبت چندان سخت نیست، اما هنگامی که بخواهید بر اساس آن عمل کنید و خود را تغییر دهید، باید پله پله حرکت نمایید.

شما همان هستید که عمل می کنید، بنابراین اگر کارهای خود را تغییر دهید، خود را تغییر داده‌اید. به شکل مثبت عمل کنید. به جای اینکه به خود بگویید: "نمی توانم"، عمل کنید و مثبت باشید. به شکل مثبت با افراد صحبت کنید، برای اعمال خود انرژی بگذارید. خیلی زود متوجۀ تغییرات خواهید شد.

٨.مهربان و سخاوتمند باشید :

اوه، خیلی کلیشه‌ای است. اگر برای شما که خواننده این مطلب هستید کلیشه‌ای است، فراموشش کنید. اما بقیۀ شما باید بدانید که مهربان بودن با دیگران و سخاوتمند بودن با خویش، یکی از بهترین راه‌ها برای اصلاح خودپنداره‌تان است. شما مطابق قانون طلایی رفتار کنید و خواهید دید که احساس بهتری نسبت به خویش پیدا می‌کنید و این کار برای بالابردن اعتماد به نفس معجزه می‌کند، باور کنید.

٩.آماده شوید: (مهارت لازم را بیاموزید)

اگر فکر کنید که نمی‌توانید کاری را انجام دهید، بعید است بتوانید سطح اعتماد به نفس خوبی داشته باشید. تا آنجا که ممکن است خود را آماده کنید و بدین ترتیب این احساس را شکست دهید. به امتحان دادن فکر کنید: اگر مطالعه نکرده باشید، اعتماد به نفس زیادی برای پاسخگویی به سؤالات ندارید. اما اگر آماده باشید، آن را در سطح بالایی خواهید داشت. حالا زندگی را به عنوان یک امتحان در نظر بگیرید. خود را آماده کنید.

١٠.قوانین خود را مشخص کنید و بر اساس آن‌ها زندگی نمایید:

زندگی شما بر اساس چه قوانینی ساخته شده است؟ اگر نمی‌دانید، مشکل خواهید داشت زیرا زندگی شما بدون جهت به نظر خواهد رسید. من به شخصه سعی می‌کنم بر اساس قانون طلایی زندگی نمایم (و اغلب شکست می‌خورم). این قانون کلیدی من است و من سعی می‌کنم مطابق آن زندگی نمایم. قوانین دیگری هم دارم اما به نحوی مرتبط با همین قانون هستند (استثنای اصلی «با اشتیاق سوزان زندگی کن» است). به قوانین خویش فکر کنید... شاید داشته باشید! اما هنوز به آن‌ها توجه نکرده‌اید. به این فکر کنید که آیا بر اساس این قوانین زندگی می‌کنید، یا فقط به آن‌ها اعتقاد دارید و مطابق آن‌ها عمل نمی‌کنید.

١١.آهسته صحبت کنید:

چنین کار ساده‌ای می‌تواند تفاوت زیادی در نحوۀ ادراک دیگران از شما ایجاد کند. همانند شخصی که صاحب قدرت است، آهسته صحبت کردن نشانگر اعتماد به نفس سالم است. شخصی که احساس می‌کند حرف‌هایش ارزش شنیده شدن ندارد، سریع صحبت می‌کند، زیرا او نمی‌خواهد سایرین را معطل چیزی کند که ارزش شنیده شدن ندارد. حتی اگر با آهسته صحبت کردن احساس نمی‌کنید که اعتماد به نفس دارید، چندین بار آن را امتحان نمایید. این به شما کمک خواهد کرد. البته خیلی هم زیاده‌روی نکنید ولی سراسیمه هم نباشید.

١٢.استوار بایستید:

حالت‌های ایستادن من وحشتناک است، پس ریاکارانه است اگر بخواهم چنین توصیه‌ای بکنم، اما می‌دانم این روش جواب می‌دهد چون اغلب آن را امتحان می‌کنم. هنگامی که به خود یادآور می‌شوم تا صاف و استوار بایستم، احساس بهتری نسبت به خویش پیدا می‌کنم. من تصور می‌کنم که یک طناب بالای سرم است و مرا به سمت آسمان می‌کشد و باقی بدنم نیز صاف می‌گردد.

افرادی که صاف و با اعتماد به خود می‌ایستند، جذاب‌تر می‌باشند. به نظر من چنین چیزی همیشه خوب است. دوستان این مورد را هم خیلی جدی بگیرید. پرستیژ و ژست ایستادن و راه رفتن، یکی از رازهای مخفی افراد موفق جهان است.

١٣.لبخند بزنید:

این هم کلیشه‌ای است. اما جواب می‌دهد. من به محض اینکه لبخند می‌زنم، احساس بهتری نسبت به خودم پیدا می‌کنم و با دیگران نیز مهربان‌تر می‌شوم. لبخندی کوچک می‌تواند یک سلسله واکنش‌ها را برانگیزد. نیازی نیست که زمان و انرژی خود را روی چیز بیهوده‌ای تلف کنید.

١٤.کارایی خود را افزایش دهید:

چگونه احساس کارایی بیشتری داشته باشیم؟ کاراتر شوید. چطور این کار را انجام دهیم؟ با مطالعه و تمرین. ذره ذره شروع کنید. برای مثال اگر می‌خواهید نویسندۀ کاراتری شوید، سعی نکنید به یکباره در تمام زمینه‌های حرفۀ نویسندگی خبره شوید. بیشتر بنویسید.

خاطرات، وبلاگ، داستان‌های کوتاه و حتی به عنوان یک نویسندۀ مستقل کار کنید. هرچه بیشتر بنویسید، بهتر خواهید شد. روزی سی دقیقه به تمرین نویسندگی اختصاص دهید و خواهید دید که کارایی شما افزایش می‌یابد. زمانی که صحبت افزایش کارایی می شود من یاد مهارت های مدیریت زمان میشوم. حتما مقالات مدیریت زمان را در سایت راز موفقیت مطالعه کنید.

١٥.اهداف کوچک تعیین کنید و آن‌ها را محقق نمایید:

مردم اغلب ماه را نشانه می‌گیرند و وقتی شکست می‌خورند، انگیزۀ خود را از دست می‌دهند. به جای این کار، اهداف کوچک‌تر و قابل دسترس را هدف بگیرید. هدفی تعیین کنید که می‌دانید دست‌یافتنی است و سپس به آن دست یابید. احساس خوبی نسبت به خود خواهید داشت. حال یک هدف کوچک دیگر تعیین کنید و به آن نیز دست یابید.

هرچه اهداف کوچک بیشتری را محقق کنید، توانایی شما در احقاق آنان بهتر خواهد شد و در نتیجه حس بهتری پیدا می‌کنید. به زودی می‌توانید اهداف بزرگ‌تر (اما قابل دست‌یابی) تعیین کنید و به آن‌ها نیز دست یابید.

١٦.یک عادت کوچک را تغییر دهید:

ابتدا از عادات کوچک شروع کنید. عادت بزرگی مثل ترک سیگار، برای شروع کار سختی به نظر خواهد آمد. عادت کوچک را شروع کنید، مثل نوشتن. یا اینکه 10 دقیقه زودتر بیدار شوید. یا بعد از بیدار شدن یک لیوان آب بنوشید. چیز کوچکی که می‌دانید می‌توانید انجام دهید. یک ماه این کار را انجام دهید. هنگامی که موفق شوید، احساس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت.

١٧.روی راه حل‌ها تمرکز کنید:

اگر دائماً شکوه‌ و ناله می‌کنید یا روی مشکلات تمرکز می‌نمایید، همین الان تمرکز خود را تغییر دهید. تمرکز بر روی راه‌حل به جای تمرکز بر روی مشکل، یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای بالابردن اعتماد به نفس و شغل خود انجام دهید. «من چاق و تنبلم!» چطور می‌توانید این مشکل را حل کنید؟ « می‌توانم به خودم انگیزه دهم!» بنابراین چگونه می‌توانید این مشکل را حل کنید؟ «اما اصلاً انرژی ندارم!» راه حل چیست؟

١٨. داوطلب شوید:

مربوط به مورد «مهربان و سخاوتمند باشید» است اما اندکی تفاوت دارد. فرض کنید هم‌اکنون فصل تعطیلات است... آیا می‌توانید برای یک کار خوب داوطلب شوید و روحیۀ تعطیلات را اشاعه دهید و زندگی دیگران را بهتر کنید؟ از زمانی که صرف می‌کنید واقعاً لذت خواهید برد و یک از خواص جانبی نیز این است که سریعاً نسبت به خود احساس بهتری خواهید داشت.

١٩.شکرگزار باشید:

کسانی که مدت‌هاست مطالب را می‌خوانند، آگاهند که من عمیقاً به شکرگزاری اعتقاد دارم. اینجا نیز این مطلب را مطرح می‌کنم زیرا شکرگزار بودن برای آن‌چه که در زندگی داریم و آن‌چه که دیگران به ما داده‌اند، نشانۀ تواضع است... همچنین می‌تواند فعالیتی بسیار مثبت و نیکو باشد که باعث بهبود خودپندارۀ شما می‌شود.

٢٠.ورزش کنید:

خدایا، چقدر این مورد را من همه جا تکرار می کنم. احساس کردم اگر اینجا ذکرش نکنم، کارم را درست انجام نداده‌ام. ورزش یکی از فعالیت‌هایی بوده که در طی سالیان گذشته به من قدرت بخشیده است. باعث شده که احساس خیلی خوبی نسبت به خودم داشته باشم. کافی است چند بار در هفته پیاده‌روی کنید. مزایای آن را خواهید دید. عادت را شروع کنید.

٢١.خود را با دانش قدرت بخشید:

به طور کلی، قدرت‌بخشی به خویشتن یکی از بهترین استراتژی‌ها برای بالابردن اعتماد به نفس است. می‌توانید از طریق راه‌های مختلفی این کار را انجام دهید، اما یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای قدرت‌بخشی به خویشتن، کسب دانش است. به اندازۀ افزایش کارایی و آماده‌ شدن اهمیت دارد... با افزایش دانش خویش، شما با اعتماد به نفستر خواهید شد... دانش شما نیز از طریق تحقیق و مطالعه افزایش پیدا می‌کند. اینترنت منبع بسیار خوبی است، اما اطرافیان شما نیز می‌توانند مفید باشند. کسانی که کارهایی انجام داده‌اند که شما نیز می‌خواهید انجام دهید. همچنین کتاب‌ها، مجلات و موسسات آموزشی نیز مفید هستند.

٢٢.کاری را انجام دهید که پشت گوش انداخته‌اید:

چه کاری را مدت‌هاست که به تعویق می‌اندازید؟ اول صبح آن را انجام دهید و از سر راه کنارش بزنید. احساس فوق‌العاده‌ای نسبت به خود پیدا خواهید کرد.

٢٣. فعال شوید:

انجام دادن یک کار همیشه بهتر از بیکار بودن است. البته انجام دادن آن کار می‌تواند به اشتباه نیز بینجامد... اما اشتباهات نیز بخشی از زندگی هستند. ما از اشتباهات یاد می‌گیریم. ما هرگز بدون اشتباه بهتر نمی‌شویم. پس نگران اشتباهات خود نباشید. فقط یک کاری را شروع کنید و انجام دهید. از جا برخیزید و فعال شوید – یا به صورت فیزیکی و یا با گام برداشتن به سوی دستیابی به چیزی.

٢٤.روی چیزهای کوچک کار کنید:

تلاش برای انجام پروژه‌ها یا تکالیف بزرگ می‌تواند برای هر کسی گیج‌کننده، دشوار و هراس‌انگیز باشد، حتی برای بهترین افراد. سعی کنید کارها را به بخش‌های کوچک تقسیم نمایید و به ترتیب روی آن‌ها کار کنید. دستاوردهای کوچک باعث می‌شوند حال شما بهتر شود و به شما کمک می‌کنند تا دستاوردهای بزرگ‌تری کسب کنید. یاد بگیرید که همیشه این طور کار کنید و خیلی زود خواهید دید که اعتماد به نفس زیادی کسب نموده‌اید.

٢٥.میز خود را تمیز کنید:

ممکن است ساده و ناچیز به نظر برسد (ممکن است برای برخی از شما ناچیز باشد)، اما همیشه برای من تاثیر زیادی داشته است. اگر میز من شلوغ شود و در محیط اطراف من آشوب به پا شود، با تمیز کردن میزم احساس می‌کنم که بر زندگی‌ام اندکی کنترل دارم. مانند مرکز آرامش‌بخش در میانۀ طوفان اطرافم است.
پايان

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 246
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149293

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی