Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.

تله شخصیتی چیست؟

تله شخصیتی چیست؟

کودکی دوران شگفت انگیزی در زندگی ما است که تاثیر گذارترین سال های شکل گیری ذهن افراد تا شش سالگی می باشد. به طوری که کودک هر چیزی را از محیط اطراف خود می گیرد به عنوان حقیقت می پذیرد.

تله شخصیتی به الگوهای تکرار شونده در هر انسانی گفته می شود که توسط اطرافیان او مانند پدر، مادر، خواهر، برادر، دوستان، آشنایان و یا حتی رسانه های خبری به او تلقین می شود.
در واقع تله ی زندگی چارچوب های فکری و ذهنی هر انسانی را تشکیل می دهد که از دوران کودکی در شخص شکل می گیرد و از همان زمان شروع به تصمیم گیری و انتخاب می کند.
تله های شخصیتی شامل هجده طرحواره می شوند که توسط جفری یانگ (روان‌شناس، روان درمانگر, استاد دانشگاه و اهل آمریکا است. جفری یانگ فردی است که طرحواره درمانی را بنیان گذاری و توسعه داده است. وی مولف چندین کتاب مهم در زمینه نظریه شناختی رفتاری و طرحواره درمانی است) مطرح شد این ۱۸ طرحواره در ۵ حوزه تله های شخصیتی مورد بررسی قرار می گیرند.

١.بریدگی و طرد

طرد و رها شدگی
بی اعتمادی - بد رفتاری
محرومیت هیجانی
نقص و شرم
بیگانگی و انزوای اجتماعی

٢.استقلال و عملکرد مختل شده

وابستگی - بی کفایتی
آسیب پذیری نسبت به بیماری و ضرر
گرفتار - خود تحول نیافته
شکست

٣.محدودیت های مختل

استحقاق - بزرگ منشی
خود کنترلی و خود انضباطی ناکافی

٤.دیگر جهت مندی

اطاعت
ایثار
تأییدطلبی

٥.گوش به زنگی بیش از حد و بازداری

منفی گرایی - بدبینی
تنبیه گرایی
استاندارد های سخت
انتقاد جویی

بازداری هیجانی

تمامی این طرحواره ها به جز طرحواره ی طرد و انزوا که در نوجوانی به وجود می آید معمولا قبل از شش سالگی در ذهن کودک نقش می بندد. کودکی دوران شگفت انگیزی در زندگی ما است که تاثیر گذارترین سال های شکل گیری ذهن افراد تا شش سالگی می باشد. به طوری که کودک هر چیزی را از محیط اطراف خود می گیرد به عنوان حقیقت می پذیرد بنابراین هر چیزی را که از والدین خود یاد می گیرد واقعی و درست تصور می کند.

مواردی مهم از انواع تله های شخصیتی

تله رها شدگی

به این معنی است که همواره ترس از تنهایی دارند و احساس می کنند تمام افرادی که دوستشان دارند آن ها را ترک خواهند کرد. برای درمان، این افراد باید به این باور برسند که هر کسی به هر طریقی ممکن است عزیزانش را از دست بدهد و این روال طبیعی دنیاست.

تله بی اعتمادی

این افراد دائما در ترس و نگرانی هستند که سرشان کلاه نرود و از دیگران آسیب نخورند. به دیگران اجازه صمیمیت نمی دهند. این واقعیت که هیچ جا امن نیست و به هیچ کس نمی توان اعتماد کرد درون این افراد شکل گرفته است. این افراد باید به این باور برسند که همه انسان ها شبیه به هم نیستند و اگر کسی قصد نزدیک شدن دارد صرفا برای سوءاستفاده نیست.

تله وابستگی

افراد احساس می کنند که از پس کارهای روزمره ی خود بر نخواهند آمد و برای انجام هر کاری به دیگران وابسته اند. خود مختاری و استقلال طلبی این افراد در کودکی آسیب خورده است. این افراد باید باور کنند که توانایی هایشان نا محدود است و می توانند مسئولیت کار های خود را بر عهده بگیرند.

تله آسیب پذیری

این افراد در دوران کودکی توسط والدین بسیار حمایت گر خود مورد تاکید قرار گرفته اند که دنیای بیرون مکان خطرناکی است به همین جهت دائم نگران بروز فاجعه هستند و نگرانی ها و ترس های بیهوده زیادی دارند.

  • تاریخ: پنجشنبه 16 تیر 1401 - 18:03
  • نویسنده: مدیریت
  • صفحه: وبلاگ
  • بازدید: 67

ارسال نظر

خوش آمدید

نیمکت برای یادگرفتن، همیشه جذابه. نوشتن از نیمکت جذابتره. خاطرات نیمکتی شما را خریداریم.

دناگرام، شبکه اجتماعی فروش اینترنتی

درگاه پرداخت مستقیم، بدون کمیسیون و بدون هزینه اولیه، کارکرد آسان و سریع

لیتکهای مفید

آمار

  • بازدید امروز: 161
  • بازدید دیروز: 142
  • بازدید کل: 149208

نیمکت سایت آموزشی ایران قدرت گرفته از سایت نیمکت - آموزش کسب و کار اینترنتی